Naujienos

Įgyvendintas sveikatos projektas

2014-07-21

Joniškio rajono kaimo bendruomenių sąjunga įgyvendino Joniškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos iš dalies finansuotą projektą „Mes aktyvūs ir sveiki“. Projekto veiklose dalyvavo 33 rajono kaimo bendruomenių atstovai.

Rengdami projektą numatėme paskaitas psichinės sveikatos stiprinimo ir sveikos mitybos klausimais. Pavyko rasti puikią lektorę Dalią Anandą Narkevičiūtę, kuri baigusi Vytauto Didžiojo universiteto Anglų filologijos bakalauro studijas bei pedagogikos gretutines studijas, Indijoje mokėsi Mayapuro Akademijoje (Mayapur Academy) – astrologijos, psichologijos, ajurvedos kursuose. Jos paskaitų visi klausėsi labai susidomėję. Nemažai dalykų išgirdome pirmą kartą.

Lektorė supažindino, kad žmogaus kūnas – psichofizinis. Fizinis kūnas stipriai įtakoja psichinį, ir atvirkščiai. Tad sveikas fizinis kūnas yra būtina sąlyga sveikai psichikai palaikyti.

Išgirdome pagrindinius patarimus palaikyti sveikam kūnui: tinkamas miego rėžimas – eiti miegoti iki vidurnakčio (apie 22 val.), nes iki vidurnakčio ilsisi žmogaus psichika bei gaminasi melatoninas (atsakingas už naujų ląstelių gamybą); tinkama mityba, sveikas, šviežias maistas; sportas – tinkamas būdas išlieti stresą ir pyktį, tačiau per daug sporto irgi blogai; grynas oras – jis atnaujina gyvybinę energiją; vengti rūkalų, alkoholio ir narkotikų – slopina psichinę energiją.

Lektorė pasakojo, kad žmogus yra tikslinga būtybė. Neturint tikslo kyla įtampa, beprasmybės ir tuštumos jausmas. Ji siūlė kiekvienam iš mūsų surašyti keletą tikslų, prioritetų. Tada apgalvoti savo 2 paskutinius mėnesius ir pažiūrėti, ar veiksmai atitinka mūsų parašytus tikslus.

Buvome supažindinti su kančia ir jos pasekmėmis. Lektorė pabrėžė, kad kančia yra mūsų mokytoja, ji neišvengiama. Kai pakeičiame požiūrį į kančią, ji sumažėja, kančioje tobulėjame. Vėliau kalbėta apie dėkingumą. Dėkingumas įprasmina kančią. Dėkingumo dėka ateina suvokimas. Žinoma, neturi būti užmirštas atleidimas, nes atleidimas – ne nuoskaudų „pamiršimas“, o žmogaus elgesio motyvų supratimas ir linkėjimas gero. Atleidus kažkam, pats žmogus jaučiasi daug geriau.

Lektorė pasakojo, kad astrologija nėra žaidimas, kad žmogus gimdamas tikrai atsineša savo kelią, ir planetos turi nemenką įtaką gyvenime. Gyvenimas yra banguotas, yra džiaugsmingų periodų, yra blogų. Bet nieko negali pakeisti, tiesiog reikia išlaukti ir tas blogas periodas praeis.

Įdomu buvo sužinoti, kad kiekvienas žmogus, kad turėtų sveikus tarpusavio santykius, turėtų bendrauti su 60 proc. žmonių, kurie yra lygūs jam pačiam (panašus amžius, turtinė padėtis, užsiėmimai ir pan.), 20 proc. turėtų būti vyresni ir 20 proc. jaunesni žmonės (įgauti, pasisemti patirties arba ją perduoti).

Kita paskaita buvo apie sveiką mitybą. Šioje paskaitoje lektorė rėmėsi ajurvedos mokslu. Ajurveda – tūkstantmečių senumo medicinos vadovas, padedantis palaikyti sveiką dvasią ir kūną.

Lektorė pasakojo, kad maistas – esminis faktorius palaikyti sveikatą. Mitybos taisyklių nesilaikymas sukelia ligas. Supažindino su bendrais mitybos principais: maistas turi būti gaminamas su meile, švariai, valgomas ramiai. Reikia valgyti tik šviežią maistą, gamintą ne anksčiau nei prieš 3-4 val. Paskaitos metu priminė, kaip svarbu gerti vandens, ypač ryte, bet negerti apie 30min.-1val. prieš ir po valgio. Ir jokiais būdais negerti šalto vandens, jis turi būti kambario temperatūros. Lektorė siūlė valgyti kas 4-5 val. ir pasninkauti kartą per 2 savaites (tik vanduo, vaisiai ir lengva sriuba).

Daugeliui buvo naujiena, kad gerti pieną reikia vakare, nuo 18 val. iki 6 val. ryto, nes tuo metu išgertas pienas maitina intelektą. O dieną pieno negerti.

Tokiu būdu palaikant sveiką kūną, jame bus sveika siela.

Dar viena projekto veikla – išvyka į Jadvygos Balvočiūtės ekologinį vaistažolių ūkį.

Jadvygos Balvočiūtės ekologinis vaistažolių ūkis – žinomas žolelių arbatų gamintojas. Jadvyga Balvočiūtė šį ūkį įkūrė 1991 m., grįžusi gyventi į Žemaitiją, savo gimtąjį Gyvolių kaimą. 1994 m. ji įstojo į Lietuvos ekologinės žemdirbystės bendriją „Gaja“ (dabar – asociacija), o 1999 m. pradėta ūkio ekologinio sertifikavimo procedūra, kuri truko dvejus metus. Nuo 2001 m. „Ekoagros“, kaip kontroliuojanti įstaiga, kasmet iš naujo peržiūri ūkio atitikimą ekologinės gamybos ūkio statusui, taip pat perdirbamą produkciją ir išduoda sertifikatus vieneriems metams. Jie garantuoja, kad ūkio produkcija yra ekologiška, kaip šį terminą apibrėžia ES dokumentai ir Lietuvos įstatymai, įskaitant tai, kad augalai nėra genetiškai modifikuoti.

Nuo ūkininkavimo pradžios J.Balvočiūtė Gyvoliuose sukūrė turtingą augalų kolekciją.

Jadvygos Balvočiūtės sodyba su paupio pieva ir augalų kolekcija–ekspozicija yra Ventos regioninio parko teritorijoje. Augalų ekspozicija įkurta švietimo tikslu. Joje mes apsilankėme. Bendruomenių moterys labai noriai ir su susidomėjimu apžiūrinėjo augalus, kalbėjo tarpusavyje, kad vienas ar kitas augalas auga ir jų sodyboje, tačiau vaistinių savybių nelabai žinojo. Apie daugelį augalų mums papasakojo ūkio šeimininkė Jadvyga Balvočiūtė. Moterys klausinėjo kada rinkti vaistažoles, skinti pumpurus, kaip paruošti arbatžoles ar mikstūras. Šeimininkė nepagailėjo ir sodinukų, dabar ir mūsų sodybose augs vertingi vaistiniai augalai.

Sužinojome, kad sodyboje yra tik augalų ekspozicija, o vaistažolės arbatų gamybai auginamos tolėliau, daugiau nei 15 ha plote.

Ūkyje arbatų gamybai auginama daugiau kaip 100 rūšių augalai, iš kurių surinkta 140 skirtingų žaliavų. Daugiausiai tai kultūriniai augalai, pvz., renkami vaistinės medetkos žiedai, įvairių veislių šluotinio burnočio žolė ir sėklos, sėjamųjų grikių žydinčios viršūnėlės, vaistinio valerijono šaknys ir t.t. Tačiau ūkyje taip pat kultivuojama ir nemažai laukinių augalų, pvz., auginamos ir renkamos varnalėšų šaknys, žiedynai ir lapai, geltonžiedžio barkūno žolė, paprastojo ir karčiojo kiečių žolė ir šaknys, pilkosios miltinaitės žolė, kvapiosios aniužės žolė, smalkinio tvertiko žolė ir t.t.

Vaistažolių mišiniams gaminti naudojama ir kita svarbi žaliava – augalai iš natūralių augimviečių (pievų, miškų, laukų, vandens telkinių ir pan.). Laukiniai augalai renkami iš ekologiškų, sertifikuotų plotų, laikantis laukinės augmenijos rinkėjo sertifikato reikalavimų.

Augalų nuimami, smulkinami, džiovinami, kitaip ruošiami (priklausomai nuo žaliavos rūšies) rankiniu būdu, prisilaikant nustatytų procedūrų, kad būtų užtikrinta aukšta arbatų kokybė. Nors ūkis realizuoja ir pavienes vaistažoles, daugiausia žaliavų sunaudojama gaminti žolelių mišinius ūkyje.

Ekskursijos pabaigoje Satkūnų kaimo bendruomenės „Gija“ pirmininkas Povilas Karitonas Jadvygai Balvočiūtei įteikė savo tik prieš dieną surinkto šviežio medaus.

Džiaugiamės įgytomis žiniomis, kurias stengsimės pritaikyti.

Rasa Birutytė

Kalendorius

  Gegužė 2024  
P A T K Pn Š S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31