Naujienos

Joniškyje lankėsi svečiai iš Joensuu regiono VVG

2010-06-22

2010 m. birželio 17-20 dienomis Joniškio rajone lankėsi Joensuun (Suomija) regiono vietos veiklos grupė. Šių metų kovo 3-6 dienomis, įgyvendinant paprojektį "Joniškio rajono partnerystės vietos veiklos grupės ir Joensuun (Suomija) regiono vietos veiklos grupės bendradarbiavimo stiprinimas", Joniškio VVG lankėsi Suomijoje, Joensuun regione.

Šio vizito metu Joniškio VVG delegacija susipažino su Joensuun VVG patirtimi įgyvendinant Leader metodą ir gerosios patirties pavyzdžiais. Atsakomojo vizito Joniškyje metu, birželio 18-19 dienomis, Joensuun VVG delegacijos nariai buvo supažindinti su Joniškio VVG patirtimi įgyvendinant Leader programą bei rajono kaimiškąja teritorija ir aktyviai joje veikiančiomis organizacijomis.

Joniškio rajono kaimai turtingi nuoširdžiais ir darbščiais žmonėmis, kurie atiduoda savo laiką, jėgas ir kūrybą tam, kad kaimai išliktų šviesūs, o gyventojai turėtų bendrus namus. Tai patvirtino mūsų krašte apsilankiusi 17-os suomių delegacija iš Joensuu regiono ir Šiaurės Karelijos. Jie jau 15 metų sėkmingai įgyvendina Leader programą. Tai antrasis susitikimas su Joniškio rajono partnerystės vietos veiklos grupe (VVG), vykdomas pagal projektą - „Joniškio rajono parnerystės vietos veiklos grupės ir Joensuu (Suomija) regiono vietos veiklos grupės bendradarbiavimo stiprinimas“.

Bendradarbiaus ir ateityje

Svarbiausia susitikimo akimirka – kai bendradarbiavimo sutartį pasirašė Joniškio rajono VVG pirmininkė Nijolė Valuckienė, Joensuu VVG pirmininkas Juhani Nuutinen ir Joensuu VVG vykdantysis direktorius Antero Lehikoinen. „Sutartis pasirašyta, ieškant naujų galimybių rengti tarptautinį bendradarbiavimo projektą. Ji jau buvo pradėta derinti joniškiečių vizito Suomijoje metu, tačiau šiauriečiai mėgsta geriau apmąstyti, todėl parašus padėjome tik atvykus į mūsų rajoną.“ – sakė N. Valuckienė.

Visi turėjo, ką parodyti

Suomių vizitas prasidėjo penktadienį (lbirželio 18 d.) Šiaulių apskrities bei Joensuu VVG prisistatymais Mikšiūnų kaimo turizmo sodyboje „Ąžuolynas“. Suomių delegacija turėjo galimybę ne tik išgirsti apie įgyvendinamus projektus Joniškio rajono kaimų bendruomenėse, bet ir pabūti atnaujintuose bendruomenių namuose. Kiekviename kaime svečiams buvo plačiai atvertos namų durys ir šeimininkų širdys.

Skaistgiryje svečius sutiko seniūnė Virginija Kaikarienė, o miestelio bendruomenės pirmininkė Reda Pečkuvienė dalinosi nelengva bendruomenės namų įkūrimo istorija, išdavė ateities svajones. Užėję vidun suomiai apžiūrinėjo autentiškus seno kriaučiaus daiktus, domėjosi gausybe rankdarbių bei mėgavosi gardžiomis kaimiškomis vaišėmis su muzikos garsų prieskoniu. Svajūnas Bilius lydėjo svečius Skaistgirio krašto turizmo maršrutu.

Žagarėje Joensuu delegaciją pasitiko Regioninio parko direktorius Mindaugas Balčiūnas. Suomiai lankė renovuotą Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčią. Taip pat apžiūrinėjo Naryškino rūmus, žirgyną bei garsųjį Žagarės puodų namą.

Apsilankymo Gaižaičiuose metu svečiai pajuto savitą kaimo dvasią. Vėliau delegacija patraukė link Juodeikių kaimo, kur galėjo pabuvoti Tėvo Stanislovo namelyje, Juodeikių Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje.

Šeštadienį (birželio 19 d.) svečiai iš Skandinavijos keliavo į Bariūnų kaimą. Ten bendruomenės nariai parodė jiems pagal Leader programą įrengtą vaikų žaidimų aikštelę. Gasčiūnų mokykloje suomius pasitiko vaikai ir nustebino artisto kostiumu apsivilkęs mokyklos direktorius Stasys Rimdžius. Prisistatė Gasčiūnų mėgėjų teatras „Žiburys“, kuris ateityje tikisi bendradarbiauti su Joensuu. Mat Suomijos delegacija save pristatė kaip šios meno rūšies mylėtojus ir rėmėjus. Rudiškiuose pasitiko seniūnas ir bendruomenės pirmininkas su vietiniu ansambliu „Rudbala“. Pabuvota pagal Leader programą sutvarkytuose bendruomenės namuose. Dėmesio susilaukė modernus „Baltic Champignons“ grybynas.

Trimis kryptimis po Joniškio kraštą

Vėliau suomiai galėjo rinktis ekskursijos kryptį pagal tris temas: verslas, amatai arba kaimo plėtra.

Trys Joniškio verslininkų asociacijos nariai - Henrikas Mikalkėnas, Kęstutis Tautvaišas ir Romas Karūžna lydėjo penkis suomius į savo įmones, taip pat į „Miltinuko receptus“, M. Venckaus individualią įmonę, krepšinio muziejų. Svečiai buvo sužavėti gaminių kokybe - K. Tautvaišo baldais, M. Venckaus kastuvų kotais, „Miltinuko receptų“ produkcija. L. Karaliūno muziejuje jie susidomėję fotografavosi su gigantiškais Sabonio marškinėliais ir sportbačiais.

Kitas trečdalis svečių patraukė į Stupurų kaimą, kur buvo aiškinamasi Leader programos niuansai Lietuvoje ir Suomijoje - apie pinigų atėjimą iki vietos projektų pareiškėjų. Abiejų VVG atstovai susiduria su panašiomis problemomis, todėl diskusija buvo ypač vertinga.

Likusi delegacijos dalis bei svečiai iš Rokiškio VVG domėjosi amatais. Skaistgirio miestelio bendruomenės namuose suomiai apžiūrinėjo didžiąsias Alberto Valuodzės sagas, Henriko Rudausko muzikanto stovą gėlėms ir muzikanto kėdę, ant kurios užsilipęs pats amatininkas užtraukė dainą. Taip pat žavėjo Aušros Bazarienės lėlėmis dekoruoti buteliai.

Vėliau svečiai patraukė į bitininko Antano Beržinio namus. Jis ne tik vaišino korių medumi, bet ir demonstravo renkamų senų rakandų kolekciją. Virginijaus Vasiliūno namuose moterys suomės domėjosi jo gaminamų kėdžių kainomis. Jos gailėjosi, jog lėktuvu šių baldų neįmanoma parsigabenti į Joensuu. Milvydas Gedraitis, kaldamas metalą, gąsdino pneumatinio kūjo triukšmu. Žagarės amatininkus atstovavo lėlininkė Aušra Petrauskienė ir baldus iš ragų gaminantis Vidas Sakalauskas.

Suomiai žavėjosi šių žmonių gebėjimu atrasti kelią į save. Amatininkai mokėsi patys, pasitelkdami talentus ir kūrybą. Šiauriečiai, paklausti, kas jiems labiausiai patiko, kas įsiminė, lyg susitarę minėjo žmonių šiltumą ir nuoširdumą.

Joniškio VVG nuoširdžiai dėkoja visiems, prisidėjusiems prie svečių iš Suomijos, Joensuu, priėmimo.

Kalendorius

  Gruodis 2023  
P A T K Pn Š S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31